cz | en | de | ru

Historie společnosti

Akciová společnost FORNAX navazuje na činnost společnosti Schöberl & spol., založenou v roce 1892 v oboru výstavby tepelných agregátů pro potřeby různých průmyslových odvětví. Pod tímto názvem fungovala až do roku 1951, kdy přešla pod Teplotechnu Praha n.p., závod Karlovy Vary. Od roku 1992 až do současnosti je společnost vedena jako Fornax a.s. Karlovy Vary.

Z původní malé „kamnářské firmy“ založené v předminulém století, kdy hlavní náplní byly vyzdívky kamen, pecí a krbů se za více než 100 let stala významná a uznávaná žárotechnická firma v severozápadních Čechách. Zvláště za posledních 50 let prodělala firma významný rozkvět a podílela se na vyzdívkách důležitých energetických bloků, palivových kombinátů, v petrochemii, v průmyslu stavebních hmot i výpalu porcelánu, při tepelném zpracování kovů.

Fornax a.s. je tedy společnost s více než 100 letou tradicí v oblasti žárotechnických vyzdívek, komplexních dodávek pecních agregátů a speciálních stavebních prací. Nachází se v samém srdci perly českého lázeňství s jeho nádhernými kolonádami, v Karlových Varech, které jsou známé nejen svými přírodními léčivými zdroji, ale i řadou dalších firem jako např. Moser, Becherovka, Mattoni, Vřídlo, Karlovarské porcelánky a samozřejmě je třeba zmínit i tradiční Karlovarský Filmový Festival.

Naše zkušenosti v oboru se staly po privatizaci v roce 1992 odrazovým můstkem k dalšímu rozvoji společnosti. Během několika dalších let se podařilo nejen pokračovat a rozvíjet spolupráci se stávajícími partnery, ale získat si řadu dalších partnerů v zahraničí. Výsledky naší práce najdete nejen ve většině zemí Evropy, Asie ale i Severní Ameriky a Afriky.

Fornax a.s. v roce 1993 rozšířil služby speciálních stavebních prací o zateplování budov. V roce 2009 jsme byli zapsáni do Seznamu odborných dodavatelů v rámci programu Ministerstva životního prostředí Zelená úsporám.

Za celou dobu získala firma bohaté zkušenosti v oblasti žárovzdorných a tepelně izolačních vyzdívek tepelných agregátů, které uplatňuje při navrhování a realizaci zakázek v České republice i v zahraničí.

 Současnost firmy

Společnost vybudovala vlastní stavební dvůr o rozloze cca 3ha jako zázemí firmy. Je zde vytápěná výrobní hala s jeřábem, zámečnická a strojní dílna, truhlárna a rozsáhlé montážní a skladové prostory. Zde se vyrábí polotovary pro potřeby stavby nebo dokončují a kompletují celé pece nebo části pecí, které jsou baleny a exportovány zákazníkovi jak v České republice, tak i v zahraniční.

Součástí našich výrobních kapacit je i kovovýroba, zde se vyrábí jak konstrukce pecí tak i ostatní příslušenství pecních agregátů, opravy a podobně.

Provádíme engeneering, výrobu a montáž:

 

Výhody našich pecí:

 

Ve výše uvedených bodech výrobního programu společnost zajišťuje:

 

Naše výrobky sdružují v sobě více než 120 let zkušeností v oblasti výroby tepelné techniky a příslušenství a jsou vždy koncipovány a vyráběny podle nejnovějšího stavu techniky a výsledků vědeckých výzkumů v dané oblasti. Cílem společnosti je vytvořit pro zákazníka dílo nejvyšší kvality. Aplikuje nejvhodnější řešení v souladu s nejnovějšími technickými znalostmi v oboru, používá atestované materiály tuzemských i renomovaných zahraničních výrobců a klade důraz na maximální životnost, hospodárnost provozu i šetrnost k životnímu prostředí. Zajišťuje záruční i pozáruční servis.

FORNAX a.s. navrhuje a provádí montáž žárovzdorných vyzdívek včetně dodávek materiálu. V navrhovaných řešeních zohledňuje provozní podmínky u zákazníka tak, aby realizované řešení bylo nejvýhodnější z hlediska ekologie, hospodárnosti (energetické i materiálové) a životnosti.

FORNAX a.s. provádí žárovzdorné vyzdívky:

 

Firma dodává a zpracovává materiály české i zahraniční výroby, které jsou ověřeny atestem kvality v souladu s normou ISO 9000.

Významnou částí výrobního programu akciové společnosti FORNAX je výroba a servis průmyslových pecí alternativně s elektrickým nebo plynovým topením.

Pece z výrobního programu společnosti jsou určeny pro tepelné zpracování zejména v těchto průmyslových oborech:

 

Rozsah nabídky pecních agregátů společnosti FORNAX je velmi široký. Aplikace jakostních materiálů pro vyzdívky a použití spolehlivých moderních řídících systémů elektrotechniky zaručuje úroveň výsledku: odběratel získá zařízení na vysoké technické úrovni, která mimo jiné splňuje podmínky pro zavedení systému ISO 9000 v daném technologickém procesu.

Pecní agregáty jsou vyráběny dle individuálního zadání odběratele. Projekce, konstrukce, výroba, montáž a uvedení do provozu sleduje jediný cíl: dodat funkční zařízení plně odpovídající potřebám odběratele. Na našich zařízeních používáme řídící systémy značky Siemens Simatic, Omron, Mitsubishi, B & R, Společnost FORNAX dodává průmyslové pece včetně navazujících částí: odtahů spalin, rekuperačních systémů, komínů, kolejišť apod. Produkty se vyrábějí vždy s maximální péčí a za využití nejmodernější techniky. Konstrukční návrhy a výpočty jsou realizovány ve 3D programech INVENTOR firmy AUTODESK a E-PLAN.

FORNAX a.s. navrhuje, projektuje, vyrábí a montuje rekuperační systémy na využití odpadního tepla tepelných agregátů. Zařízení se provádí dle parametrů tepelného agregátu s využitím stávajících pozičních možností a požadavků objednatelů na výstupní potřebu ohřátého vzduchu případně vody.
Tato zařízení mají obvykle rychlou návratnost vložených nákladů vzhledem k energetickým úsporám s možností využití odpadního tepla pro rekuperaci vytápění, sušení, ohřevu vody a podobně.

V posledních letech jsme navázali spolupráci s velkými mezinárodními firmami jako např. Aichelin, Ceric, Eisenmann, Riedhammer, Rath, Sacmi, Wienerberger.
Mezi naše nejvýznamnější partnery patří firmy jako např. Siemens, Škoda – Volkswagen Group, Moser, Morgan Thermal Ceramics, Wistra, Lapp Insulators, Royal Dux, G. Benedikt, ČEZ, Thun 1794, P-D Refractories.

FORNAX a.s. může nabídnout komplexní servis, který uspokojí i nejnáročnějšího zákazníka.